100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
Alışveriş Sepeti 0

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

          Nar ekşisi içine girdiği salataları farklı boyutlara taşıyan muhteşem bir lezzet. Ayrıca o kadar faydalı ki sağlık ekşisi denilse yalan olmaz. Bu yazıda nar ekşisini nasıl yapabileceğinizi ve faydalarını anlatacağız. Yalnız öncelikle şunu belirtmek gerekir ki nar ekşisi ve nar ekşili sos farklı şeylerdir. Marketlerde çok ucuz fiyatlara satılan nar ekşili soslar çoğunlukla zararlıdır. Hemen hemen tamamında glikoz şurubu, karamel, amonyum karamel, sülfit karamel gibi katkılar vardır. Nar ekşisi ise sadece nardan elde edilir.

          1 kg nar ekşisi yaklaşık 13-15 kg nardan elde edilir. Kullanacağınız narları ekşi olarak seçmeniz önemlidir. Öncelikle narlar kabuklarından ayrılır. Daha lezzetli ve acımtrak olmayan bir ekşi elde etmek için narların zarlarını ayırmaya özen gösterin. Nar taneleri mutfak robotundan geçirilir. Arzu ederseniz tanelerini ayırmadan presli portakal sıkacağından da faydalanabilirsiniz. Elde edilen su bir tülbent yardımıyla süzülür ve tencereye alınır. Orta ateşte 4-5 saat kaynatılır. Kaynatma esnasında tencere sık sık karıştırılır ve üzerinde oluşan köpükler alınır. Nar suyu yoğunlaşacak ve kıvamlı bir hal alacaktır. Altı kapatılıp soğumaya bırakılır. Nar ekşiniz hazır.

          Nar ekşisinin sağlığa faydaları ise gerçek manada saymakla bitecek gibi değildir. Kansere karşı koruma sağlar. Prostat kanseri hücrelerinin büyümesinin durdurulmasına yardım eder. Kan basıncını düşürücü özelliği vardır. Bu sayede tansiyonu düşürür. İnsülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardım eder. Bu sayede şeker hastalığına fayda sağlar. Bağırsaklardaki iltihabı azaltarak sindirime iyi gelir. İçeriğindeki antioksidanlar ve yüksek konsantrasyon sayesinde hafızayı korur. Alzheimer hastalığına yarar sağlar. Osteoartrit, romatoid artrit, osteoporoz ve artrit gibi kemik rahatsızlıkları için yararlıdır. Kan akışını iyileştirir. Arterlerin sertleşmesini ve kalınlaşmasını önler. Arterlerdeki plak büyümesini yavaşlatır. İçeriğindeki C, E ve K vitamini, potasyum sayesinde vücuda güç verir. İdrar söktürücü etkisi vardır. Kolesterolü dengeler. İshale yakalanmayı engeller. Diş eti kanamalarına yarar sağlar. Sivilcelere ve sivilce lekelerine iyi gelir. Gençleştirici etkisi vardır. Ciltteki kollajen ve elastik üretimini arttırır. Bu sayede cildi sıkılaştırır. Kırışıklıkları azaltır. 

          Elbette ki yukarıda sayılan bu faydalar gerçek nar ekşisinde bulunur. Zararlı bir çok katkı içeren nar ekşili soslardan bu faydalar beklenmemelidir.


Eski Gönderiler Yeni Gönderiler