100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
Alışveriş Sepeti 0

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kireçte Kabak Tatlısı

Yemek kültürümüzün vazgeçilmez lezzetlerinden biridir kabak tatlısı. Misafir geldiğinde ya da canımız tatlı çektiğinde ilk akla gelenlerdendir. Pratik ve aynı zamanda lezzetli olduğu için belki de ama her evin baş tacıdır. Peki, kabak tatlısını Hatay usulü denediniz mi hiç? Sıradan balkabağı tatlısından çok daha fazlası, birkaç gömlek üstü, adeta bir lezzet patlamasıdır. “Hatay usulü kireçte kabak tatlısı” yediğinizde, balkabağının geçirdiği evrime ve ulaştığı lezzete şaşıracaksınız.

Kireçte pişirilen kabak tatlısının en önemli özelliği, dışının sert ve kıtır kıtır, içinin ise sulu ve yumuşak bir lezzette olması… Ayrıca pişirilmeden önce kireç kaymağında beklemesi sayesinde de kabaklar dağılmadan pişiyorlar ve saydam bir görüntüye kavuşuyorlar. İşin içine kireç girdiğinde, tarifi de biraz zaman ve uğraş alan bir tatlı haline geliyor ama buna değer. Tabii ki tatlının ideal lezzete ulaşmasında eşlikçileri de büyük önem arz ediyor. Üzerine serpilmiş ceviz ve tahin, tatlıdan alınan lezzeti adeta perçinliyor.

Öncelikle tarifte kullanılacak kireç kaymağının nasıl yapıldığıyla başlayalım. Derin bir kaba 3 litre soğuk su ve 2 çay bardağı sönmemiş kireç konulur ve karıştırılır. 3-4 saat bekletildikten sonra kireç dibe çöker ve suyun üzerinde bir tabaka oluşur. Bu tabaka kaşıkla alınarak atılır. En dipteki kireç tortusunun üzerindeki suya karışmaması sağlanarak su başka bir kaba aktarılır. Tarifte kullanılacak kireç kaymağı bu sudur. Gelelim tarife…

Malzemeler:

1 kg. balkabağı

5 su bardağı toz şeker

6 bardak su

Yarım limon suyu

Kireç kaymağı

Yapılışı:

Balkabağı, üzerinde yeşil bir yer kalmayacak şekilde güzelce soyulur ve istenilen şekilde doğranır. Kireç kaymağı da denilen kireçli suyun içinde 1 gece bekletilir. Ardından iyice, üzerinde kireç kalmayana dek yıkanır. Temizlenen kabaklar, birkaç saat soğuk suyun içine koyulur. Sudan çıkarılan balkabağı dilimleri, kürdan yardımıyla delinir. Bir tencerede su ve şekeri kaynatılarak şerbeti hazırlanır. Hazır olan şerbeti ılıttıktan sonra içerisine kabaklar konulur. Şerbetin ılık olması, kabakların kıtır kalmasını sağlayacaktır. Tencereyi yeniden ateşe konarak, kabaklar 2 saat kadar pişirilir. Kabaklar, saydam bir görüntüye kavuştuklarında pişmişler demektir. Tencereyi ateşten almadan önce limon suyu ilave edilir.


Eski Gönderiler Yeni Gönderiler