100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
Alışveriş Sepeti 0

Glikoz & Fruktoz Şurubu ve Zararları

          Glikoz şurubu genel olarak mısır nişastasından elde edilen bir şeker türüdür. Teknik olarak glikoz şurubu pirinç, buğday ve patates gibi kaynaklardan da elde edilebilen tüm sıvı nişastalara verilen addır. Klasik sofralık pancar şekerine göre daha tatlı olması ve üretim maliyetinin çok çok düşük olması sebebiyle endüstriyel üreticiler tarafından sıkça tercih edilmektedir ve temin etmesi çok kolaydır. Yaklaşık 250 kg pancar şekerinden elde edeceğiniz tadı 1 kg glikoz şurubu ile elde edebilirsiniz. Mart 2019 itibariyle 1 kg glikoz şurubunu 5 TL’ye satın alabilirsiniz. İşletmelerin niçin glikoz şurubu kullandıklarını anlamak bu hesapla çok da zor değildir. Hatta piyasada 1 kilogramı ile 7 ton pancar şekerinden aldığınız tadı alabileceğiniz yapay şekerler mevcuttur. 

          Aynı şekilde Fruktoz şurubu da glikoz şurubu gibidir ve benzer zararları verirler. Fruktoz şurubu glikoz şurubundan 2 kat daha etkilidir. Maliyetinin düşük olmasının yanında şekerin kristalleşmesini önlemek, hacim kazandırmak, raf ömrünü uzatmak, yiyeceklerde dokuyu yumuşatmak ve aromayı arttırmak için de glikoz fruktoz şurupları kullanılır.

          Glikoz şurubu içeren bir besin tükettiğimizde genellikle hissettiğimiz derin bir açlık hissi olacaktır. Bu açlık hissi kan şekerimizin düşmesine bağlı olarak gelişmektedir. Beyin midenin doluluğuna göre değil kandaki şeker oranına göre aç olup olmadığımızı bildirir. Dolayısıyla glikoz şurubu içeren bir gıda tükettiğinizde bir açlık kısır döngüsü içine girersiniz. Tükettikçe açlık hissiniz geçmeyecek, aksine daha çok tüketmek isteyeceksiniz. 

          Glikoz şurubunun vücutta salgılanan leptin denilen ve yağ yakılmasını sağlayan hormonun salgılanmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Bu etki zamanla kalıplaşır ve hormon sensörleri duyarsızlaşır. Durmadan insülin salgılayan vücut kendisini sürekli aç hisseder. Çünkü insülinle birlikte alınan gıdalar sürekli depolanır. Kanda şeker kalmayınca da vücut yine kendini aç hissedir.

          Glikoz şurubu vücuda girdiğinde ilk olarak vücudun şeker dengesi alt üst eder. Hormonal sistemleri bozar ve uzun vadede kansere neden olabilir. Uzun yıllar süren araştırmalarda glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği görülmüştür. Astım ve multi sikleroz gibi hastalıklara neden olabileceği gibi karaciğeri büyütücü etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır. Bu durum da daha çok yağ depolamamıza ve kilo almamıza neden olmaktadır. Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişikler ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Vücuttaki hormonal dengeleri bozarak östrojen hormonunun salgılanmasını arttırabildiği de ortaya çıkmıştır. Bakır eksikliği başta olma üzere çeşitli mineral eksikliklerine de sebebiyet vermektedir. Ayrıca glikoz şurubu Alzheimer hastalığı riskini arttırmaktadır.

          Sonuç olarak glikoz ve fruktoz şurubu içeren gıdalardan uzak durmamız kendi menfaatimiz gereğidir. Sitemizde satılan gıdaların hiçbirinde glikoz ve fruktoz şurubu yoktur.


Eski Gönderiler Yeni Gönderiler