100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ÜCRETSİZ! Hiçbir ürünümüz glikoz şurubuz İÇERMEZ!
Alışveriş Sepeti 0

Ceviz Reçeli Tarifi

Vazgeçemeyeceğiniz Bir Lezzet: Ceviz Reçeli

Hazırlanması oldukça meşakkatli ve günlere yayılan bir süreç olsa da ceviz reçeli, bir yiyenin bir daha vazgeçmesinin mümkün olmadığı eşsiz lezzetlerden biridir. Bizler kadar reçel tüketen başka millet az bulunur. Sabah kahvaltılarında reçelin her türlüsünü tüketiriz. Fakat ceviz reçeli, lezzeti kadar sahip olduğu özellikleriyle de bu topraklara ait yemek kültürünün en önemli değerlerindendir.

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarından biri olan ceviz reçeli, kahvaltıların yanı sıra tatlı olarak da günün her saatinde tüketilebilir. Cevizin, reçel formunda yenildiğinde enerji veren özelliğinin yanında kendi faydaları da eklendiğinde, her derde deva bir besin haline gelmesi kaçınılmaz. Ceviz reçelinin çeşitli cilt hastalıklarının iyileşmesine katkı sağlamasının yanında, kolesterolü düşürdüğü ve sindirimi kolaylaştırdığı da kanıtlanmıştır.

Ceviz reçelinin hazırlanmasında zamanlamanın oldukça önemli bir rolü vardır. Cevizlerin haziran ayında, ham hallerindeyken ağaçtan toplanmaları gerekir. Cevizin, reçel yapımına uygun olup olmadığını anlayabilmek için en basit yol, cevize bir kürdan batırmaktır. Eğer ceviz yumuşaksa ve kürdan rahat batıyorsa reçel için ideal zamanda toplanmış demektir.

Gelelim ceviz reçelinin nasıl hazırlandığına. Uğraş gerektiren bir süreç olduğunu söylemiştik ama sonunda elde edilecek lezzet düşünüldüğünde, herkesin mutlaka denemesi gereken bir tarif. Elbette bazı püf noktalarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin cevizin kabuğu soyulurken mutlaka bir mutfak eldiveni kullanılması gerekiyor. Aksi halde eller boyanacak ve eski haline gelmesi epey uzun sürecektir. Hazırlanma aşamasına gerekli olan kireç kaymağı ise aktarlarda ya da yapı malzemesi satan dükkânlarda bulunabilir.

Malzemeler:

1 kg. ham ceviz

1 kg. toz şeker

6 bardak su

4-5 adet karanfil

1 bardak kireç kaymağı

Yarım limon suyu

Nasıl Yapılır:

Olgunlaşmamış cevizlerin kabuğu çok ince bir şekilde soyulur. Ardından cevizler derin bir kaba konularak, üzerlerini geçecek kadar içme suyu eklenir. Suyu her gün değiştirilerek 10 gün boyunca kapta bekletilir. Bu süreçte başlarda siyah olan suyun rengi de açılacaktır. Onuncu günde cevizler çıkarılarak kireç kaymağına yatırılır ve 1 gün bekletilir. Ertesi gün cevizler iyice yıkanarak kireçten tamamen arındırılır. Ardından 20-25 dakika kadar sıcak suda haşlanarak yumuşamaları sağlanır. Sonrasında ise süzerek soğuk suyun içine atılır. Bu aşamadan sonra cevizlerde bıçak yardımıyla küçük delikler açılır ve içlerindeki acı suyun çıkması sağlanır. Bir tencerede su, şeker ve limonla bir şerbet hazırlanır. Ardından da karanfillerle birlikte cevizler içine eklenir. Şerbetin kıvam almasıyla ocağın altı söndürülür. Tencerenin üzerine bir tülbent örtülerek sıkıca bağlanır ve tencere 1 gün boyunca güneşte bırakılır. Sonraki gün, şerbetin içinden cevizler çıkarılarak şerbet tekrar kaynatılır. Kıvamı koyulaştığında da cevizler yeniden içine eklenir. Soğuduğu zaman ise kavanozlara konularak ters çevrilir ve buzdolabında saklanır.


Eski Gönderiler Yeni Gönderiler